více info a jak nakupovat přihlášení FLP.cz kontakty e-shop FLP
NOVINKA a jednoduchý preventivní a ozdravný program VITAL-5


Poly-min

Vysoce kvalitní doplňkové krmivo s minerály určené především pro ptáky (exotické ptactvo, holuby atd.), od německé firmy re-scha.

Další články se zkušenostmi zde: Aloe vera, grepový sirup, rakytníkový olej 100%, Humac natur Exot, Poly-min, PT-12 Lactobacillus salivarius, Frucht-mash, Zkušenosti dalších chovatelů, Zkušenost s nemocnými ptáky po měsíci.

Jedná se o doplňky stravy, které zlepšují funkci trávicího traktu a upevňují zdraví ptáků.

Poly-min obsahuje minerály, které jsou třeba pro běžný metabolismus (látková přeměna v živém organismu) ptáků. Poly-min jsou vysoce kvalitní jemné, namleté fosilní mušle. Narozdíl od vápencových mušlí, tyto mají prodloužné uvolňování vápníku. To umožňuje konstantní (stálý) přísun vápníku do těla. Testy prokázaly, že právě postupné uvolňování vápníku má velmi positivní vliv na zdraví zvířat.

Calcium gluconate je do Poly-minu přidáván pro zvýšení obsahu kvalitního vápníku.

Specialita Poly-minu je přídavek betainu. Betain je přírodní produkt z červené řepy, který poskytuje methylové skupiny a funguje jako energetický booster (regulátor). Ve střevě má betain osmoregulační (zabezpečení stálého složení vnitřního prostředí organismu) a stabilizační (upevňovací) funkci. Betain je také součástí prevence proti kokcidióze (parazitární onemocnění).

Poly-min se osvědčil jako prevence rachitidy (celkové onemocnění vyvolané nedostatkem vitamínu D) a deformit (úchylka od přirozeného stavu) vaječné skořápky.

Poly-min se může podávat stále ve své misce nebo společně s krmivem. Je velice vhodný pro ptáky ve vnitřních ubikacích, kteří nemají přístup na slunce.

Doporučení: Vzhledem k vysoké koncentraci vitamínů A a D3 a stopových prvků by nemělo podávané množství přesáhnout 10 % denní krmné dávky.

Doporučené dávkování:100 mg (např. andulka), 500 mg (např. žako) na kus a den na žrádlo. Obvykle se podává 5 g přípravku na 10 - 50 ptáků denně.

Složení: ústřice, řasy, uhličitan vápenatý, hydrogenfosforečnan vápenatý, fosforečnan vápenatý sodný, Calciumciuconat, vápník uhličitan hořečnatý, chlorid sodný, Vápník: 32,00 % , Fosfor: 4,00 % , Sodík 1,00 % Hořčík: 0,80 %.

Přísady na 1kg přípravku:
Kyselina nikotinová: 530 mgBiotin: 4.000 mcg
Vitamín A: 100,000 IUMangan: 500 mg
Vitamin D3 10000 IUZinek: 600 mg
Vitamin B1: 25 mgMěď:75 mg
Vitamin B6 100 mgJod: 6 mg
Vitamin B12: 660 mcgKobaltu: 2,5 mg
Kyselina listová: 30 mgSelen: 1 mg
Betain: 4.000 mg

Chovatelé, kteří podávají vápníkový doplněk (kombinovaný s vitamínem D3, jenž napomáhá jeho vstřebání), mohou mít i přesto ptáky trpící nedostatkem vápníku, a to v případě, že daný produkt dávají do pitné vody. Podle mého názoru patří podávání vápníku do vody k méně účinným metodám z následujících důvodů:

Jen málo papoušků hodně pije. Doplňky by se měly přidávat ke krmivu, a to tak, že dáme prášek nebo sirup do hroznu nebo do jiného oblíbeného krmiva, případně do lžíce odchovného krmiva.

Dostatečné množství vápníku ve vodě způsobuje, že většině papoušků voda nechutná. Menší množství je zase neúčinné. Papoušci jsou na příměsi ve vodě velmi citliví. Někteří se raději nenapijí, než aby přijali neznámou příchuť. Doporučuji sledovat reakci ptáků, kteří pijí vodu s obsahem doplňků.

Mnozí ptáci většinu vody zase rychle vycákají při koupání. Jen málokdo poskytuje zvlášť nádobu na pití a zvlášť na koupání.

Většina papoušků krmených nektarem pije vodu jen zřídkakdy, proto je třeba přidávat všechny doplňky do nektaru.

Jak často by se měl podávat doplněk s vápníkem/vitamínem D3?

Pokud jsou základem potravy semena, měl by se podávat po celý rok (dle pokynů na produktu). Je důležité dodržovat pokyny, protože ve všech výrobcích se nepoužívá stejná forma vápníku. Samice snášející vejce a páry odchovávající mláďata by měly dostávat vápník denně, stejně jako mláďata odchovávaná ručně na doma vyrobeném krmivu.

Nezapomeňte, že u vápníku a vitamínu D3 může dojít k předávkování s katastrofálními následky, například ukládání vápníku v ledvinách.

Vstřebání vápníku.
Lidé, kteří chovají žaky v tmavých místnostech bez oken a na jiných místech, kam se nedostane slunce, by měli vědět, že vstřebání vápníku bude snížené, pokud ptáci nemají přístup ke slunečnímu světlu, protože pro metabolismus (látkovou přeměnu) vitamínu D3 je zásadní právě ultrafialové záření v podobě přímého nefiltrovaného slunečního světla. Uvádí se, že postačí přímé sluneční světlo v trvání jedné hodiny čtyřikrát až pětkrát týdně.

Časté otázky.

Otázka: Moji papoušci mají k dispozici sépiovou kost. Musím jim ještě dávat vápníkový doplněk?

Odpověď: Ano! Je to velmi důležité, obzvlášť v období rozmnožování. Především, mnozí ptáci sépiovou kost jen poničí, spolykají pouze malou část. Za druhé, tato kost je tvořena téměř 100% vápníkem. Aby pták mohl vstřebat vápník, který je nezbytný nejen pro snášející samici, potřebuje fosfor a vitamín D3 (nebo přímé sluneční světlo). Pokud vápník nedostává v potravě, bude si ho brát z kostí v těle. Výsledkem může být dočasná nebo trvalá paralýza (těžký stupeň ochrnutí, obrna) nohou či smrt. Veterinář může dát v krajním případě kalciovou injekci – ale takové proceduře byste se měli snažit vyhnout podáváním správného vyváženého krmiva.

Rosemary Low z knihy VÝŽIVA PAPOUŠKŮ a drobného exotického ptactva.

Objednávky na tel: 603 894 366, e-mail: milos.maca@seznam.cz nebo na www.krmiva-pro-papousky5.webnode.cz

S chovatelským pozdravem Miloš Máca

Objednávky

Tyto přírodní výrobky si můžete telefonicky objednat na čísle 603 894 366, e-mail: milos.maca@seznam.cz nebo na www.krmiva-pro-papousky.cz

Další články se zkušenostmi zde: Aloe vera, grepový sirup, rakytníkový olej 100%, Humac natur Exot, Poly-min, PT-12 Lactobacillus salivarius, Frucht-mash, Zkušenosti dalších chovatelů, Zkušenost s nemocnými ptáky po měsíci.

 
Nejvyšší péče při zpracování přírodních zdrojů je základem všeho

Ing. Vladimír Švéda
nezávislý distributor Forever Living Products
e-mail: info@aloe-vera.cz


PUBLIKOVANÉ
ČLÁNKY:


FAUNA 12/2012 - LÉČBA PRŮJMU

Článek ve Fauně 12/2012

CERTIFIKÁTY: